Ny app skal afskrække potentiel matchfixing i håndboldens verden

Matchfixing forbliver en vigtig problemstilling i mange sportsgrene, og håndbold er ingen undtagelse.

Det nye værktøj, Red Button, har til formål at bekæmpe matchfixing på en sikker og tilgængelig måde.

Billedet viser et rødt forbudt-skiltSikkerheden vægtes højt

Håndboldspillerne i de bedste danske rækker kan med app’en lynhurtigt melde om matchfixing – uanset om det er noget konkret eller blot et rygte, som cirkulerer i miljøet. Spillerne kan vælge at forblive anonyme eller inkludere deres kontaktinformationer, men formålet med værktøjet er også, at spillerne kan føle sig trygge. Hver meddelelse foregår således på en krypteret forbindelse, og hver spiller får tildelt en unik kode, så der ikke kan snydes med systemet. Dermed kan man undgå diverse trusler fra lyssky aktører, som tidligere kunne have fået nys om de såkaldte whistleblowere.

Myndighederne tager over

Når en spiller har meldt om potentiel matchfixing i app’en, bliver meddelelsen sendt videre til Anti Doping Danmark, som kan begynde en undersøgelse med baggrund i whistleblowerens oplysninger. Det er til stor glæde for adskillige foreninger, herunder Håndbold Spiller Foreningen, som har været med til at forme tiltaget:

”Indrapporteringen skal bruges til at bekæmpe den rendyrkede matchfixing, hvor man taber med vilje eller bliver truet til at levere et resultat. Det skal vi for alt i verden holde fra døren. Matchfixing er sportens grimme ansigt,” udtalte foreningens direktør, Michael Sahl Hansen.

Håndbold Spiller Foreningen er en af de syv foreninger, som sammen har introduceret værktøjet i forskellige sportsgrene og lande. Før den officielle lancering har foreningen været rundt og informeret om den nye app til de bedste hold i både herre- og damehåndbold. Håbet er, at man kan få 450 professionelle spillere til at downloade app’en.

Landsholdsspiller: Godt med sikkert system

En af Danmarks landsholdsstjerner, Stine Jørgensen, har allerede downloadet app’en som en af de første. På trods af at hun aldrig har oplevet matchfixing i sportsgrenen, er hun stadig glad for det nye, sikre værktøj.

”App’en er med til at bevidstgøre, at matchfixing er et ret alvorligt emne. Det kan måske også have en præventiv effekt,” udtalte hun.

Håndbold Spiller Foreningen, som i over 5 år har forsøgt at bekæmpe matchfixing, er glade for de positive ord fra brugerne. Fænomenet kan nemlig forekomme hvor som helst, lyder det: ”Tanken om, at det forekommer i dansk håndbold, er fjern, men en af verdens bedste spillere var fra trods alt involveret i matchfixing. Mere naive skal vi heller ikke være,” fortalte direktøren. Spilleren var den yderst succesfulde franskmand, Nikola Karabatic, som blev dømt skyldig i matchfixing med både betinget fængsel, bøde og karantæne til følge.

Intet udbredt problem i miljøet

Det nye tiltag skal ikke ses i lyset af en stigning i anmeldelser af matchfixing i sportsgrenen. Det skal snarere have en præventiv effekt, lyder det fra foreningens direktør: ”Vi har ikke nogen aktuelle sager, men i trafikken behøver man heller ikke at se et lig i lyskrydset, før man laver nye tiltag.” Foreningen har løbende været i korrespondance med Dansk Håndbold Forbund, som man ønskede skulle hjælpe til med finansiering – og ikke mindst være fortaler for projektet. Forbundet har således også været behjælpelige med lanceringen, og forbundets generaldirektør, Morten Stig Christensen, er også positivt stemt, når det omhandler ordningen. Han understreger, at alle parter har et ansvar, når det kommer til matchfixing:

”Det er heldigvis ikke vores fornemmelse, at matchfixing er et stort problem i dansk håndbold, men det ændrer ikke ved, at vi hele tiden skal være på mærkerne. Det er meget vigtigt at have en form for whistleblower-ordning, for der findes mange frygtelige historier derude,” udtalte han.

Fodbold var først i sigte

Værktøjet har sine rødder i fodboldens verden. Her var det Spillerforeningen, som gjorde opmærksom på mulige tilfælde af matchfixing i dansk fodbold, efter at have spurgt spillere fra Alka Superligaen, 1. division og 2. division. Ifølge en rapport fra den internationale spillerforening, FIFPro, havde 3% af de danske fodboldspillere fået henvendelser om matchfixing, mens andre kendte til fænomenet i miljøet. I den forbindelse udtalte Spillerforeningens direktør, Mads Øland: ”Vi må gøre alt, hvad vi kan, for at oplyse vores medlemmer om farerne ved matchfixing og give dem de bedste muligheder for at rapportere det sikkert og anonymt, og her ser jeg Red Button-app’en som et stærkt værktøj.”

Fik du noget ud af artiklen her? Så del den med dine venner.
Share on Pinterest

Lignende Nyheder